Przejdź do treściPrzejdź do wyszukiwarki Przejdź do mapy serwisu
Rozumiem
Starostwo Powiatowe w Kraśniku
Starostwo Powiatowe w Kraśniku
Adres:  
Al. Niepodległości 20, 23-204 Kraśnik
Telefon:  
Sekretariat: (81) 825 58 99
Fax:  
(81) 825 50 52
E-mail:  
sekretariat@powiatkrasnicki.pl

Szczegóły jednostki

Dom Pomocy Społecznej w Popkowicach

Adres
Popkowice 1
23-250 Urzędów
Telefon
(81) 821-31-13
Fax
(81) 821-31-34
Strona internetowa
Numer konta
BS Ziemi Kraśnickiej 07 8717 0009 2001 0011 2240 0001
NIP
715-15-87-716
REGON
431170323
Informacje dodatkowe

Dyrektor - Mariola Siek
tel. (81) 821-31-13

Kierownik Zespołu Terapeutyczno-Opiekuńczego - Katarzyna Kępa
tel. (81) 821-31-13

Dom Pomocy Społecznej w Popkowicach jest najstarszym domem pomocy społecznej w powiecie kraśnickim i funkcjonuje od 25 września 1950 roku. Jest to placówka typu stacjonarnego przeznaczona dla osób w podeszły wieku i przewlekle somatycznie chorych. Dom posiada 186 miejsc statutowych.

Do zadań placówki należy zapewnienie podstawowych potrzeb bytowych, zdrowotnych oraz usług opiekuńczych i wspomagających.

Dominującym kierunkiem pracy domu jest realizacja zadań pielęgnacyjno - opiekuńczych. Praca wykwalifikowanego personelu ukierunkowana jest dla dobra mieszkańców, którego jednym z celów jest utrzymanie ich jak najdłużej w sprawności psychiczno-fizycznej.

Placówka zapewnia pomoc przy korzystaniu z usług lekarzy: lekarza rodzinnego i psychiatry zgodnie z uprawnieniami wynikającymi z ustawy o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym. Wizyty specjalistyczne dokonywane są według indywidualnych potrzeb mieszkańców. Zapewniamy transport i opiekę podczas wyjazdów na badania specjalistyczne, porady oraz leczenie szpitalne. Realizujemy również wnioski na pieluchomajtki, sprzęt ortopedyczny i recepty na leki, ponosząc koszty odpłatności za nie do wysokości limitów.

Dom Pomocy Społecznej w Popkowicach prowadzi różne formy działalności: terapię zajęciową, rehabilitację, usprawnienie poznawcze, trening życia codziennego, aktywizację ruchową, pomoc psychologiczną a także duchową.

Zagospodarowaniem wolnego czasu mieszkańców zajmują się członkowie zespołu terapeutyczno opiekuńczego, w skład którego wchodzą: instruktorzy terapii zajęciowej, opiekunowie, rehabilitanci, masażyści, pracownicy socjalni oraz psycholog.

Mieszkańcy Domu objęci są stałą opieką psychologiczną. Prowadzona jest terapia głównie w wymiarze indywidualnym.

Rehabilitacja jest procesem medyczno-społecznym, który dąży do zapewnienia osobom niepełnosprawnym godziwego życia w poczuciu pożyteczności społecznej i bezpieczeństwa społecznego oraz zadowolenia. Stanowi nieodłączny element postępowania leczniczego w większości schorzeń, niezależnie od wieku pacjenta. Wykwalifikowany personel zapewnia podopiecznym rehabilitację według ich potrzeb. Mieszkańcy mają szansę na korzystanie z działań kinezyterapii, obejmującej lecznicze oddziaływania ruchu i środków pomocniczych.

Terapia zajęciowa jest formą aktywizacji mieszkańców, której głównym celem jest podnoszenie ich sprawności za pomocą konkretnych zajęć, czynności i pracy. Zajęcia terapeutyczne mają podtrzymać aktywność mieszkańców, odwracać ich uwagę od niepokojących myśli i wyobraźni, przywracać utraconą sprawność, dodawać wiary we własne możliwości, podnosić samoocenę, a przede wszystkim zwiększać ich samodzielność. Oferujemy szereg różnorodnych form terapeutycznych. Nad realizacją tych zajęć czuwają wykwalifikowani pracownicy – instruktorzy terapii zajęciowej oraz opiekunowie.

Na terenie Domu od 2006roku działa grupa teatralna „Wrzosy”, która aktywnie uczestniczy w życiu DPS, rozwija swoją twórczość pod okiem specjalistów. Dorobek grupy prezentowany był na scenie miejscowego teatru jak również w Lublinie, Rzeszowie, Poniatowej, na Śląsku, Lwowie, Kijowie oraz Belgii.

Mieszkańcy chętnie uczestniczą w imprezach kulturalnych w środowisku i na terenie domu oraz biorą udział w obrzędach religijnych w miejscowej parafii.

Funkcjonowanie domu ubogaca Zgromadzenie Córek Matki Bożej Bolesnej. Siostry „Serafitki” pracują wśród mieszkańców DPS w Popkowicach od 1958 roku. Przez lata swojej działalności wypełniają swój charyzmat jako pielęgniarki.

O sprawy religijne mieszkańców dba również kapelan domu , proboszcz miejscowej parafii.

Działania statutowe Domu wspiera Stowarzyszenie na Rzecz Wspierania Osób Starszych i Niepełnosprawnych „Pomocna Dłoń”, które powstało w 2009r. Od wielu lat prowadzi aktywną działalność programową wśród osób starszych i niepełnosprawnych. Jest organizatorem ciekawych i innowacyjnych działań, które wzbogacają zakres usług wspomagających oferowanych przez DPS. Jest ważnym i cenionym partnerem samorządu powiatowego zaangażowanym corocznie w realizację Powiatowej Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych przyjętych do realizacji zadań ukierunkowanych na poprawę jakości życia i podniesienie aktywności osób starszych z terenu powiatu kraśnickiego. Stowarzyszenie pozyskuje fundusze na swoją statutową działalność poprzez udział w różnych ogłaszanych ofertach projektowych i konkursowych.

Majątek domu stanowi:

- działka o powierzchni 6,57 ha ( na której położone są niżej wymienione obiekty),
- budynek mieszkalny z kotłownią opalaną gazem ziemnym,kuchnią, pralnią,
- budynek mieszkalny Fundacji Sue Ryder,
- budynek mieszkalny dla sióstr zakonnych wraz z kaplicą dla mieszkańców,
- budynek administracyjny,
- budynki gospodarcze (portiernia,pomieszczenie„pro-morte”,pomieszczenie warsztatowo-magazynowe ,stodoła,obora),
- biologiczna oczyszczalnia ścieków.

Dom otoczony jest parkiem, na terenie którego znajduje się sieć dróg wewnętrznych, chodniki i zjazdy dla wózków inwalidzkich wyłożone kostką brukową. Posiada własne ujęcie wody oraz podłączony jest do wodociągu lokalnego. Dysponuje 2 samochodami przeznaczonymi do przewozu osób niepełnosprawnych, a także ciągnikiem i małym, ogrodniczym traktorem Kubotą.

Załączniki

Brak danych

Pracownicy

Nicał Emilia

Stanowisko:
Dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Popkowicach
Dokumenty opublikowane przez jednostkę
LpTytuł dokumentuOpcje

 
dodano do BIP: 22-05-2015 00:00:00 | rejestr zmian